Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium

A projekt kiemelt célja a hatékony környezeti nevelést is biztosító Nyíregyházi Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium fejlesztése, amely mind működésében mind oktatásával hozzájárul a felnövekvő nemzedék, felelős, környezettudatos magatartásának kialakításához. Intézményünk vezetése elsődleges célul tűzte ki egy olyan modern, gazdaságosabban üzemeltethető és a szükségleteknek jobban megfelelő épületegyüttes kialakítását, mely jobban biztosítja a minőségi nevelés megteremtéséhez szükséges feltételeket, ezért pályázati forrást keresve az energiafelhasználást kívántuk racionalizálni.

Az energetikai korszerűsítés két fő területre koncentrálódik:

Az épület határoló szerkezetei hőszigetelő képességének javítása, energetikai hatékonyság.

A meglévő fűtési rendszer korszerűsítése a fűtési energia felhasználás hatékonyságának növelésével.

Jelenlegi projekt keretében a Nyíregyházi Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium épületeinek energetikai fejlesztése valósul meg megújuló energiaforrások hasznosításával kombinálva. A projekt keretében a kedvezőtlen hőtechnikai adottságokkal, korszerűtlen elektromos hálózattal és magas alap energiahordozó fogyasztással rendelkező épületek fűtési rendszerének, fényforrásainak, valamint nyílászáróinak cseréje, utólagos külső hőszigetelése, hő- és energiaigények kiegészítésének érdekében napelemek, napkollektorok, és talaj-levegő hőcserélős mesterséges szellőztetés telepítése valósul meg.

Az épületek energetikai felújításának közvetlen eredményei:

Az épület energetikai tényezői javulnak, az éves földgáz igény 1 325,97 GJ/a-val csökken, valamint a villamos energia igény 66 050 kWh/a-val csökken;

Az ÜHG-kibocsátás változás élettartamra vetítve (CO2ekv) 148,70 t/a (csökken);

Az éves üzemeltetési költség csökkenése 10 575 588 Ft;

  1. 02. hónap 13. napján pályázatot nyújtottunk be a következő felújítási feladatok elvégzésére:

– Homlokzati és födém hőszigetelés

– Nyílászáró csere

– Fűtéskorszerűsítés

– Világításkorszerűsítés

– Talajszondás hővisszanyerő szellőztető rendszer

– Napkollektoros HMV rendszer telepítése

– Napelemes rendszer telepítése

  1. 10. hónap 8. napján vehettük át az értesítést, mely a következőkről szólt: 85 % támogatási intenzitás mellett, 244 346 766 Ft támogatás nyertünk el.

Következő lépésként 2013. december hónap 10. napján aláírásra került a Támogatási Szerződés.

A szükséges közbeszerzési eljárás lebonyolítása után 2014. július hónap 13. napján megkezdődhettek a kivitelezési munkák.

A kivitelezési munkák a pályázati dokumentációnak megfelelően, a lentebb ismertetettekkel összhangban valósultak meg.

A kivitelezés 2014. november hónap 4. napján a műszaki átadás-átvétellel befejeződött.

A Kivitelező Kft. nevében az építésvezető az építményt (homlokzati és födém hőszigetelés, nyílászáró csere, fűtéskorszerűsítés, világításkorszerűsítés, talajszondás hővisszanyerő szellőztető rendszer, napkollektoros HMV rendszer telepítése, napelemes rendszer telepítése) kiváló minőségben, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a kiviteli terveknek és az építési engedélynek megfelelően átadta.

A műszaki ellenőr ezt megerősítette, valamint igazolta, hogy a felújítás a fenti napon mennyiségi- és minőségi hiány nélkül átvehető. Tájékoztatása szerint a kivitelezés a pályázatban vállalt célokkal összhangban valósult meg.

Az Intézmény képviselője a beruházást átvette.

A Környezet és Energia Operatív Program keretében nyújtott, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Alap társfinanszírozásával megvalósult a Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium épület-energetikai korszerűsítése.

A projekt tényszerű adatai:

A projekt kedvezményezettje és helyszíne: Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium

4400 Nyíregyháza, Szent István utca 17-19. hrsz.: 4706/2

Az Európai Unió és a magyar állam által nyújtott támogatás összege: 244 346 766 Ft

weboldal: http://www.eklg.hu

Közreműködő Szervezet: NFM 1134 Budapest, Váci út 45. www.nkek.hu

A projekt időszak: 2013.12.10. – 2014.11.04.

Irányító Hatóság: Környezetvédelmi Programok Irányító Hatósága (1077 Budapest Wesselényi u. 20-22.)

Kivitelező: THERMO ÉPGÉP Kft.

Tervező: Alternatív Energia Centrum Kft.

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium épületeinek megvalósult energetikai korszerűsítésének részletes ismertetése a pályázati dokumentáció alapján

„A” épület

4400 Nyíregyháza, Szent István utca 17-19.

Hrsz.:4706/2

1. A projekt helyszín rövid ismertetése

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium 4400 Nyíregyháza, Szent István u. 17-19. szám alatt működik. A telken több épület található. Egyik a főépület („A” épület), melynek nyugati részét Bubola János tervei alapján 1886-ben kezdték építeni, majd az iskola dinamikus fejlődése szükségessé tette a 1907-es bővítést. Az 1920-as években megépült az iskola tornaterme (a „T” épület), amely a telek Eötvös utcai sarkán helyezkedik el. Az épületegyüttest az Eötvös utcán a „B” épülettel, majd a „C” épülettel bővítették tovább.

A további pontokban csak az „A” épülettel foglalkozunk, a többi épület másik projekthez tartozik.

Az „A” épület önálló épület. Saját alhőközponttal és hidegvízhálózattal rendelkezik. A fűtési melegvizet a „B”-épület hőközponjából kapja. Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium egyházon belül működő önálló jogi személy. Felügyeleti szerve a Magyarországi Evangélikus Egyház. A fenntartói tevékenység törvényességi felügyelete Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Főjegyzője.

Működési területe: Országos

Az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium több mint 200 éves történelmével, szellemiségével, legújabb kori törekvéseivel jelentős helyet foglal el Nyíregyháza oktatási palettáján. A Nyíregyházi evangélikus gyülekezet 1806-ban azért hozta létre az úgynevezett „professzori iskolát” a megye első gimnáziumaként, hogy gyermekeinek a hit erejét és a tudomány szellemi fegyverzetét is kezébe adja.

A 2011. évi dolgozói létszám (átlagos statisztikai) 55 fő, jelenleg 62 fő dolgozik az intézményben. Teljes munkaidőre átszámított pedagógus létszám jelenleg 44,1 fő.

A négy-, hat-, nyolcosztályos, illetve a nyelvi előkészítő évfolyamra épülő tagozaton 21 osztály, 564 diák tanul.

Az Intézmény az év 200 napján, teljes kihasználtsággal üzemel.

Az épület földgázt és elektromos áramot használ, megújuló energiát jelenleg nem hasznosítanak. Az Intézményben a fűtési melegvizet mindkét épület részére gáz üzemű berendezésekkel állítják elő. A vezetékes földgázt a TIGÁZ Tiszántúli Gázszolgáltató ZRt. biztosítja az Intézmény részére. Az Intézmény területén 2 db gázóra található, amelyeknek fogyasztását egy közös számlán számolják el. A számlák havi elszámolásúak. A 23147826-os gyártási számú gázmérő méri az A épület tanári és gazdasági területének fogyasztását. A 03940763-as gyártási számú gázmérő pedig az A épület nagyobb tantermi részének és a BCT épületnek közös hőközpontjának a földgázfogyasztását méri. Mivel az épületek földgázfogyasztását külön nem mérik, ezért a pályázatban a földgázfogyasztást az elszámoló számlák alapján mutatjuk be, arányosítva a két épület számított fogyasztásával.

Az intézményben az elektromos áramot az E.ON Tiszántúli Áramhálózati ZRt. biztosítja. Ezeken a számlákon rögzítik a mérőállást, és annak változását, és itt kerülnek elszámolásra az energia alapú rendszerhasználati díjak. Az áramdíj, az energia adó, és a pénzeszközök az MVM Partner ZRt. által kerülnek leszámlázásra. Intézményben egy darab 3 fázisú elektromos mérőóra található, gyártási száma: 0736130172. A számlák havi elszámolásúak. Mivel az épületek áramfogyasztását külön nem mérik, ezért a pályázatban az elektromos áramfogyasztást az elszámoló számlák alapján mutatjuk be, arányosítva a két épület számított áramfogyasztásával.

Az épületben 10 évre visszamenőleg ablakcsere történt, más felújítás nem.

2. A fejlesztéssel[1] érintett épület rövid ismertetése

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium 4400 Nyíregyháza, Szent István utca 17-19. hrsz.:4706/2 szám alatt működik. Az iskola főépülete műemléki védelem alatt áll, Magyarország műemlékjegyzéke 9238. műemléki törzsszámon tartja nyilván. Az építési tevékenység a 37/2007. (XII.13.) ÖTM rendelet 1. melléklet 12. pontja alapján építési engedélyköteles. Az építési engedélyezési dokumentáció beadásra került, az engedélyezési eljárás Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata által kiadott átvételi elismervény szerint folyamatban van. A tervezett energetikai korszerűsítés során a beépítési adatok nem változnak.

Az épület eklektikus stílusú, mely 1887-90 között épült evangélikus főgimnázium funkcióval. Eredetileg a sarok tömb és a jelenlegi épület Kossuth utcai tömegének a fele épült meg, majd pár évvel később az eredeti homlokzatot szimmetrikusan megtükrözve Király Sándor és fia építette meg a mai napig is eredeti pompájában álló épület. Az azóta eltelt idő alatt a főhomlokzat érintetlenül maradt, az udvari oldalon eredetileg meglévő tornatermet elbontották és így a belső homlokzat is szimmetrikus kialakításúvá vált.

Az iskolaépület 3 szintes, pince, földszint, és emelet kialakítású. A tantermek az épület északi oldalon helyezkednek el, zárt oldalfolyosóra felfűzve.

2.1. A fejlesztéssel érintett épület rövid szerkezeti ismertetése

2012 márciusában helyszíni szemlét tartottunk és felmértük az épületet. A rétegrendeket és a meglévő szerkezetek állapotát a felmérési terveink, a részünkre bocsátott korábbi tervrajzok, valamint helyszíni szemrevételezés alapján állapítottuk meg. Az épület műemlék mivoltából kifolyólag a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal, több alkalommal egyeztettünk. Javaslataikat figyelembe véve készítettük és adtuk be az építési engedélyezési terveket, melyek a 2012.10.17-i Építészeti- Műszaki Tervtanácson elfogadásra kerültek. Az engedélyezési eljárás Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata által kiadott átvételi elismervény szerint folyamatban van.

Meglévő állapot

Az épület külső falazata 30-60 cm vastagságúak, nagyméretű tömör égetett agyagtéglából készültek. A hosszfőfalas szerkezeti rend zárt oldalfolyosós kialakítást hoz létre. A megközelítés korábban a két főbejáraton – kiemelkedő homlokzati rizalit – egyszerre teljesült, mára már csak egyet használnak. Ezekre a kiemelt tömegekre felfűzve csatlakozik a két lépcsőház, melyek az udvar felé kinyúlnak az épület „L”-alakú tömegéből. Ezekhez a lépcsőházakhoz csatlakozik az intézmény két boltozott pincéje, mely a használt, nyugati, bejárat alatti burkolt, csempézett, jelenleg műhelyt és irattárat foglal magába. A másik pince még mindig döngölt földpadlós, jelenleg lomtár. A földszint feletti födém acélgerendák közti poroszsüveg, a folyosón lapos, kosáríves donga. A zárófödém csapos-gerendafödém, illetve a nagyobb fesztávokon acélgerendák közti fafödém adja a határoló szerkezetet, feltöltéssel, padlásburkoló téglával. A rizalitok a padlásban is mintegy másfél méteres szintkülönbségű „kiemelést” jelentenek, itt feltehetőleg későbbi javítás, átalakítás eredményeként acélgerendás födém készült. A tetőszerkezet, a nagy fesztávoknak köszönhetően, kétszeres függesztő-feszítőmű, mely tehermentesíti a födémet. (1.-2. kép)

Az ablakokat korábban, a pinceszint kivételével, minden szinten pályázat útján cserélték. (3. kép)

Tervezett állapot

Az „A” épület utcafronti északi és nyugati homlokzatára a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal határozata alapján nem kerülhet hőszigetelés. Az épület többi homlokzatára 4cm-es hőszigetelő vakolat kerül, szintén a KÖH határozata szerint. A hőmérleg javítása céljából a padlás födémet 15cm kőzetgyapot szigeteléssel borítjuk, melyet a felmenő szerkezetekre min. 1,00m-t felvezetünk. (4.-5.-6. kép)

A külső nyílászáró szerkezetek egy részét egy korábbi pályázat során cserélték, ezért ezek cseréje jelen korszerűsítésnél nem tervezett.

6 db bejárati ajtó és 4db pinceablak cseréje a korábbiakban nem történt meg, így ezeket a meglévőkhöz anyagban és felületképzésben igazodó kialakítással cseréljük. (7. kép)

2.2. Épületgépészeti rendszerek rövid ismertetése

Fűtési rendszer

Az épületek hőközpontja a „B” épület 2. emeletén található. A fűtő rendszer rendkívül régi, 4 db Orosházi FTK 135kW-os gázkazán üzemel benne, összesen 540kW. Hőfoklépcső 80/60ºC. Az A épület távvezetéken át kapja a fűtési melegvizet. A fűtőközeget 1+1 db MYSON gyártmányú, száraz tengelyű szivattyú keringteti. Az osztó-gyűjtő 4 körös, tartalék kör nem található rajta. Az előremenő és visszatérő vezeték DN 80 mm méretű. Az osztó 4 körös: 1 db DN 50, 2 db DN 40 és 1db DN 80 mm-es radiátoros fűtési kört szolgál ki. Ez utóbbi az „A” épület távvezetéke. Az „A” épület két alhőközponttal csatlakozik a távvezetékre. Ezen al-hőközpontokból indulnak a vezetékek a radiátorok felé. Az előremenő gerinc vezetékek az 1. emelet zárófödéme alatt, a visszatérő ág pedig a földszinten, illetve a pinceszinten halad. A strang vezetékek Tichelmann elv szerint készültek. A gerincre sugaras rendszerben kötnek a strangok. Az „A” épület földszinti irodai fűtését 1 db BERETTA Exclusive 24 CAI típusú fali kazán szolgálja ki.

Beszabályozó szelepek nincsenek a rendszerben. A kör nem tartalmaz keverő szelepet. A hőleadók 2 és 3 oszlopos öntöttvas tagos, valamint dunaújvárosi acéllemez tagos radiátorok.

A radiátorok az előremenő ágban kézi radiátor szeleppel, a visszatérő ágban pedig közvetlenül, illetve előbeállítós csavarzattal kötnek a strangra. A fűtési körök külön nem szabályozhatók, kivételt képez a földszinti irodai csoport, mely külön fali kazánról üzemel.

Vízellátás-csatornázás

Az épületek vízellátását biztosító DN80mm-es gerincvezeték az Eötvös utca felől érkezik a „B” épület földszintjére. Belső nedves tűzivíz hálózatja van az épületnek. Központi HMV hálózat nincsen, a HMV helyi elektromos bojlerekkel készül. Szürkevíz hálózat nincsen. Az ingatlanon belül és kívül is elválasztott rendszerű a csapadék és a szennyvíz elvezető hálózat. Az „A, B, C és T” épületből kilépő szennyvíz vezetékek az udvari gerinc vezetékre kötnek. Innen pedig az „A” épület hossztengelyére merőlegesen haladva éri el a Zrínyi Ilona utcai közmű vezetéket. Az „A” épület udvari csapadékvíz hálózata a Szarvas utcai közmű vezetékre van rákötve. Az „A” épület néhány csapadékvíz ejtő vezetéke talajszint fölötti vízköpővel az udvarra vezeti a csapadékvizet. A rendszer vezetékei elöregedtek, régiek. Teljes körű felújításuk indokolt.

Központi ellátó rendszer nem üzemel. Jelenleg egyedi, elektromos energiával készül a HMV. A meglévő elektromos vízmelegítők: Hajdú FT5 4db, FT10 3db, Hajdú Z120 2db.

Gázellátás

Az utcai kisnyomású leágazó, vezeték a Gimnázium köz felöl az udvaron keresztül földben vezetve éri el a „B” épület földszinti gázfogadó helyiségét. A csővezeték 4”-os fekete acélcső. Gázmérő: 1db G40 típusú. A fogyasztói gázvezeték 4”-os fekete acélcső, mely a lépcsőházon és közlekedőn jut fel a 2. emelet fölötti fűtőhelyiségbe.

2.2.1. Fűtési rendszer(ek) rövid ismertetése fejlesztés előtt és után

Meglévő állapot

Az épületkomplexum hőközpontja a „B” épület 2. emeletére telepített kazán térben található. 4 db Orosházán gyártott FTK modul kazán üzemel benne, 4*135 kW fűtési teljesítménnyel. Hőfoklépcsője 80/60ºC. Az „A” épület távvezetéken kapja a fűtési célú melegvizet. Az „A” épület irodai területének fűtését 1 db BERETTA Exclusive 24 CAI típusú fali kazán szolgálja ki. (8.-9. kép)

Tervezett állapot

A B épület hőközpontjába 4 db kondenzációs fali kazánnal biztosítjuk az A,B,C,T épület fűtési célú hőigényét. A kazánok típusa Viessmann Vitodens 200-W, teljesítménye 105kW. A kazánok 4 körös osztó-gyűjtőn keresztül szolgálják ki az épületek fűtési célú hőigényét.:

  1. kör Távvezeték az A épület felé, radiátoros fűtési kör 285 kW, DN65.

Az A épület 2 db pincéjébe tervezett al-hőközponti fűtési körök:

  1. kör A épület NY-i oldal emeleti radiátoros fűtési kör 74 kW, DN40,
  2. kör A épület NY-i oldal fszt-i és pince szinti radiátoros fűtési kör 80 kW, DN40,
  3. kör A épület K-i oldal emeleti radiátoros fűtési kör 79 kW, DN40,
  4. kör A épület K-i oldal fszt-i és pince szinti radiátoros fűtési kör 86 kW, DN40.

A meglévő radiátoros rendszert elbontjuk, teljesen újat terveztünk 70/50°C hőfoklépcsőre, emiatt a hőleadók felülete változik. Acéllemez lapradiátorokat terveztünk, 11K, 22K kivitelben, 600 és 900 mm-es építési magassággal. A rendszer hőfoklépcsője 70/50 °C. (10. kép)

A rendszer hőtágulását 2 db 200 liter űrtartalmú zárt, tágulási tartály biztosítja. A kazánt 1 db 6/4”/2”-os rugó terhelésű biztonsági szeleppel védjük, lefúvatási nyomása 2,5 bar.

A fűtési vezetékhálózat sugaras rendszerű. A fűtési hálózatok anyaga a hőközpontban KanTherm vékonyfalú, préskötésű, acél csővezeték rendszer. Radiátorokat az előremenőben termosztatikus szeleppel a visszatérőben előbeállítható csavarzattal kötjük a fűtési hálózatra. Az épület fűtési költségének mérésére körönként 1-1 db hőmennyiségmérőt helyezünk üzembe az osztó-gyűjtőn. A fűtés hatékony szabályzását heti programozású termosztáttal végezzük. (11. kép)

2.2.2. Használati melegvíz (HMV) előállítás és felhasználás rövid ismertetése fejlesztés előtt és után

Meglévő állapot

Központi ellátó rendszer nem üzemel. Jelenleg egyedi, elektromos energiával készül a HMV. A meglévő üzemelő elektromos vízmelegítők: Hajdú FT5 4db, FT10 3db, Hajdú Z120 2db. (12. kép)

Tervezett állapot

Az elektromos vízmelegítők továbbra is megmaradnak.

A HMV rendszer kiegészül megújuló hőtermelővel is. Az épület déli tájolású tetőszerkezetére 1db Vitodens Vitosol 100 SV1A kollektort telepítünk. Az Oventrop Regusol L-130 gyártmányú szolár állomás tartalmazza a működéséhez szükséges szivattyút és biztonsági szerelvényeket. A napkollektor által termelt hővel 1 db Drazice OKC 125 típusú, 125 liter névleges űrtartalmú, 1 db belső hőcserélős HMV tartályt fűtünk / előfűtünk. Az utófűtést 2kW-os elektromos fűtőpatron végzi. A napkollektoros rendszert Resol DeltaSol BS+ típusú szolár-optimalizált berendezés vezérli. (13. kép)

2.2.3. Épületvillamossági rendszerek bemutatása

Meglévő állapot

A 3 fázisú méretlen betáp a földbe süllyesztett vezetéken érkezik az „A” épület földszinti főelosztó szekrényébe. 3db késes biztosító és 3 fázisú és vezérelt fogyasztásmérők után a földszinti és az emeleti biztosító táblákat táplálja meg. A földszinti biztosító táblák kismegszakítókkal, az emeleti biztosító táblák nagyobb részben régi, olvadó betétes biztosítókkal működnek, olvasható felirati táblákkal. Az épületben lévő elektromos hálózat nagy részben eredeti, azon csak kisebb javításokat végeztek el. Villámvédelmi hálózat nem épült. (14. kép)

Tervezett állapot

A világítást a meglévő 522 db hagyományos izzó és fénycsöves lámpatest cseréjével tesszük energiatakarékossá. A szükséges fényforrás mennyiségét világítástechnikai méretezéssel állapítjuk meg, így a szükségesnél több fényforrás nem kerül beépítésre. Az összes lámpa egyidejű működtetésének elektromos fogyasztása 50824,8 W. A tervezett állapotban is 479 db lámpatest üzemel. Tervezett állapotban az összes lámpa egyidejű működtetésének elektromos fogyasztása 31149 W. Az új világítótestek energia igénye a meglévő hálózat terhelését / túlterhelését csökkenti / megszűnteti. (15. kép)

A villamos energia felhasználás tovább csökkentésére, az elektromos fogyasztáshoz, és a rendelkezésre álló területhez méretezett hálózatba visszatápláló napelemes rendszer telepítését terveztük. A tervezett rendszer várható éves kapacitása 24900kWh. A rendszer napelem paneljeit (90 db) a rendelkezésre álló DNY-i (26,0°) tájolású 30,5°-os tető felületen helyezzük el. A napelemes rendszer telepítéséhez 1 db inverterre van szükség. Az invertert a tetőtéri hőközpontban helyezzük el. A gimnázium mérőóráját ad-vesz mérőre cseréljük. (16. kép)

„B”, „C” és „T” épület

4400 Nyíregyháza, Szent István utca 17-19.

Hrsz.:4706/2

1. A projekt helyszín rövid ismertetése

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium 4400 Nyíregyháza, Szent István u. 17-19. szám alatt működik. A telken több épület található, melyek közül a legrégebbi a Szent István utca felőli oldalon lévő főépület („A” épület). Majd az 1920-as években megépült az iskola tornaterme (a „T” épület), amely a telek Eötvös utcai sarkán helyezkedik el. Az épületegyüttest az Eötvös utcán a „B” épülettel, majd a „C” épülettel bővítették tovább.

A pályázatban mindegyik épület részt vesz, de e dokumentáció csak a „B”, „C” és „T” épületek energetikai korszerűsítését foglalja magába. Az „A” épület egy másik projekthez tarozik. A B,C,T épületek egymás mellett helyezkednek, el közöttök az átjárhatóság biztosított. Gépészetileg egy rendszerhez tartoznak. A „B” épület tetején lévő hőkozpontban vannak a központi fűtés kazánjai, melyek az „A” épületet is ellátják fűtési melegvízzel.

Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium egyházon belül működő önálló jogi személy. Felügyeleti szerve a Magyarországi Evangélikus Egyház. A fenntartói tevékenység törvényességi felügyelete Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Főjegyzője.

Működési területe: Országos

Az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium több mint 200 éves történelmével, szellemiségével, legújabb kori törekvéseivel jelentős helyet foglal el Nyíregyháza oktatási palettáján. A Nyíregyházi evangélikus gyülekezet 1806-ban azért hozta létre az úgynevezett „professzori iskolát” a megye első gimnáziumaként.

A 2011. évi dolgozói létszám (átlagos statisztikai) 55 fő, jelenleg 62 fő dolgozik az intézményben. Teljes munkaidőre átszámított pedagógus létszám jelenleg 44,1 fő.

A négy-, hat-, nyolcosztályos, illetve a nyelvi előkészítő évfolyamra épülő tagozaton 21 osztály, 564 diák tanul.

Az Intézmény az év 200 napján, teljes kihasználtsággal üzemel.

Az épület földgázt és elektromos áramot használ, megújuló energiát jelenleg nem hasznosítanak. Az Intézményben a fűtési melegvizet mindkét épület részére gáz üzemű berendezésekkel állítják elő. A vezetékes földgázt a TIGÁZ Tiszántúli Gázszolgáltató ZRt. biztosítja az Intézmény részére. Az Intézmény területén 2 db gázóra található, amelyeknek fogyasztását egy közös számlán számolják el. A számlák havi elszámolásúak. A 23147826-os gyártási számú gázmérő méri az A épület tanári és gazdasági területének fogyasztását. A 03940763-as gyártási számú gázmérő pedig az A épület nagyobb tantermi részének és a BCT épületnek közös hőközpontjának a földgázfogyasztását méri. Mivel az épületek földgázfogyasztását külön nem mérik, ezért a pályázatban a földgázfogyasztást az elszámoló számlák alapján mutatjuk be, arányosítva a két épület számított fogyasztásával.

Az intézményben az elektromos áramot az E.ON Tiszántúli Áramhálózati ZRt. biztosítja. Ezeken a számlákon rögzítik a mérőállást, és annak változását, és itt kerülnek elszámolásra az energia alapú rendszerhasználati díjak. Az áramdíj, az energia adó, és a pénzeszközök az MVM Partner ZRt. által kerülnek leszámlázásra. Intézményben egy darab 3 fázisú elektromos mérőóra található, gyártási száma: 0736130172. A számlák havi elszámolásúak. Mivel az épületek áramfogyasztását külön nem mérik, ezért a pályázatban az elektromos áramfogyasztást az elszámoló számlák alapján mutatjuk be, arányosítva a két épület számított áramfogyasztásával.

10 évre visszamenőleg az épületben nem történt energetikai felújítás.

2. A fejlesztéssel[2] érintett épület rövid ismertetése

A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium 4400 Nyíregyháza, Szent István utca 17-19. hrsz.:4706/2 szám alatt működik. A „B”, „C” és „T” épület egy telken található a műemlékileg védett főépülettel. A tervezett építési tevékenység a 37/2007. (XII.13.) ÖTM rendelet alapján építési engedélyköteles. Az építési engedélyezési dokumentáció beadásra került, az engedélyezési eljárás Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata által kiadott átvételi elismervény szerint folyamatban van. A pályázattal érintett telek a Helyi Építési Szabályzat szerint Vk – központi vegyes övezetben helyezkedik el. A tervezett energetikai korszerűsítés során a beépítési adatok nem változnak.

Az intézmény „L” alakú épületcsoportja utcafrontra szervezetten helyezkedik el. A tornatermi rész földszintes, mellette a „B” épület földszint plusz két teljes emeletes, tetőfelépítményében kazánházzal; ezek alkotják az „L” hosszabbik szárát. Az udvar felé benyúló „C”épület alápincézett, földszint és emeletes kialakítású.

A tornatermet magába foglaló „T” épületben tanárit, öltözőt és vizes helyiségeket találunk. Hozzá kapcsolódik a „B” épület, melyben a földszinten kisebb tornaterem, konditerem, szertár és öltözőblokk kapott helyet. Az 1. és 2. emelet tantermek és a szükséges vizesblokkok részére biztosít helyet. A „C” épület 4 tantermet (eredetileg műhelyt) foglal magába.

2.1. A fejlesztéssel érintett épület rövid szerkezeti ismertetése

2012 márciusában helyszíni szemlét tartottunk és felmértük az épületeket. A rétegrendeket és a meglévő szerkezetek állapotát a felmérési terveink, a részünkre bocsátott korábbi tervrajzok, valamint helyszíni szemrevételezés alapján állapítottuk meg. Az épület műemléki környezetben helyezkednek el, ezért a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal, több alkalommal egyeztettünk. Javaslataikat figyelembe véve készítettük és adtuk be az építési engedélyezési terveket, melyek a 2012.10.17-i Építészeti- Műszaki Tervtanácson elfogadásra kerültek.

Meglévő állapot

Az épületek falazóanyaga tégla, kisméretű tömör tégla ill. B30-as. A födémek vasbeton szerkezetek. A lépcsők monolit vasbetonból készültek. A tornaterem horganyzott acéllemezes, kettős állókorcos, magastetős. Mellette a háromszintes tömeg és a „C” épület is külső vízelvezetésű (korábbi 4%-os lejtésű, „gyöngykavicsolt”) már többször felújított lapostetős épület. (17.-18. kép)

A nyílászáró szerkezetek egyrészt „fémműves” (zártszelvény-alu) szerkezetek, Teschauer-ablakok (egyesített szárnyú), kapcsolt gerébtokos ablakok, ill. helyenként már elöregedett felújíthatatlan hőszigetelt nyílászárók. (19. kép)

Tervezett állapot

A „B, C, T” épület külső falát 10cm vastag EPS homlokzati szigeteléssel és 5cm XPS lábazati szigeteléssel látjuk el. A homlokzat a meglévőtől eltérő színezést kap, melyet a kivitelezés előtt egyeztetni szükséges. (20. kép)

A „B” és „C” épületek kiszellőztetett, egyenes rétegrendű lapostetőit felújítjuk, figyelembe véve annak vízszigetelési problémáit. A jelenlegi rétegrendre 15cm járható EPS szigetelést terítünk, melyre új mechanikailag rögzített, PVC csapadékvíz elleni szigetelés kerül. (21. kép)

A hőmérleg javítása céljából a „T” épület padlásfödémén 15cm vastag kőzetgyapot, utólagos hőszigetelés készül, melyet a csatlakozó szerkezetekre minimum 1m magasságig felfordítunk (minimum 15 cm vastagságban).

Az összes külső nyílászáró cseréje korszerű, argon gázzal töltött (4-16-4 Low-e) hőszigetelt üvegezésű rétegragasztott, hossztoldott borovi fenyőből készült nyílászáró beépítésével valósul meg. (22. kép)

2.2. Épületgépészeti rendszerek rövid ismertetése

Fűtési rendszer

Az épület komplexum hőközpontja a „B” épület 2. emeletére telepített kazán térben található. A fűtő helyiség berendezési elemei rendkívül régiek, 4 db Orosházán gyártott FTK modul kazán üzemel benne. A kazánok egységteljesítménye 135 kW, ez összesen 540 kW fűtési teljesítményt biztosít. Az álló gázkazánokat körülbelül 1980-ban gyártották, hőfoklépcsője 80/60ºC. Égéstermék elvezető csonkja DN 250 mm-es, a fűtési előremenő és visszatérő csonkja pedig DN 50 mm-es.

A fűtési rendszer, fekvő elrendezésű, nyitott tágulási tartálya is itt kapott helyet, vízszintérzékelős automatikával. A kazán kiszolgálja a Gimnázium épületek fűtési célú melegvíz igényét. A kazánok által termelt melegvíz az előremenő ágba épített 2 db MYSON gyártmányú, száraz tengelyű szivattyú (1 db üzemi + 1 db meleg tartalék) segítségével az osztóra kerül. Az osztó és a gyűjtő is 4 körös, tartalék kör nem található rajta. Az előremenő és visszatérő vezeték DN 80 mm méretű.

Az osztó 4 körös: 1 db DN 50, 2 db DN 40 és 1db DN 80 mm-es radiátoros fűtési kört szolgál ki. Ez utóbbi földi távvezetéken szolgálja ki az „A” épületet és két helyen csatlakozik az „A” épület pincéin keresztül a radiátoros rendszerhez. A többi ág a „B, C és T” épületek fűtési célú meleg vízigényét elégíti ki. Ezen épületek fűtési rendszere sugaras elrendezésű. Beszabályozó szelepek nincsenek, illetve igen régi, vízköves elzáró szerelvényeket találtunk a rendszerben. A kör nem tartalmaz háromjáratú keverő szelepet. A csőrendszer igen régi, a nyitott rendszer miatt elvízkövesedett és elpiszkolódott.

Beszabályozó szelepek nincsenek a rendszerben. A kör nem tartalmaz háromjáratú keverő szelepet. A csőrendszer igen régi, a nyitott rendszer miatt elvízkövesedett és elpiszkolódott.

A hőleadók: 2 és 3 oszlopos öntöttvas tagos, valamint dunaújvárosi acéllemez tagos radiátorok: 600 mm-es, 900 mm-es és 1000 mm-es építési magassággal. A radiátorok az előremenő ágban kézi radiátor szeleppel, a visszatérő ágban pedig többnyire közvetlenül, illetve előbeállítós csavarzattal kötnek a meglévő strang hálózatra. A fűtési körök külön nem szabályozhatók, kivételt képez a földszinti irodai csoport, mely külön fali kazánról üzemel.

Használati melegvíz ellátás

Központi ellátó rendszer nem üzemel. Jelenleg egyedi, elektromos energiával készül a HMV. A meglévő üzemelő elektromos vízmelegítők: Hajdú FT5 3db, FT10 2db, Hajdú Z120 2db.

Gázellátás

Az utcai kisnyomású leágazó, illetve csatlakozó vezeték a Gimnázium köz felöl az udvaron keresztül földben vezetve éri el a „B” épület földszinti gázfogadó helyiségét. A csővezeték mérete 4”, anyaga fekete acélcső. Gázmérő: 1db G40 típusú. A fogyasztói gázvezeték 4” méretű fekete acélcső, mely a lépcsőházon és közlekedőn jut fel a 2. emelet fölötti fűtőhelyiségbe. A kazánok égésterméke önállóan 1-1db DN250 mm belső átmérőjű hőszigetelt fémkéményen keresztül van a tetősík fölé vezetve.

2.2.1. Fűtési rendszer(ek) rövid ismertetése fejlesztés előtt és után

Meglévő állapot

Az épület komplexum hőközpontja a „B” épület 2. emeletére telepített kazán térben található. 4 db Orosházán gyártott FTK modul kazán üzemel benne, 4*135 kW fűtési teljesítménnyel. Hőfoklépcsője 80/60ºC. Az A épület távvezetéken kapja a fűtési célú meleg vizet. A hőleadók: 2 és 3 oszlopos öntöttvas tagos, valamint dunaújvárosi acéllemez tagos radiátorok: 600 mm-es, 900 mm-es és 1000 mm-es építési magassággal. A radiátorok kézi szabályozószeleppel vannak felszerelve. (23.-24. kép)

Tervezett állapot

Teljesen új fűtési hálózatot terveztünk, 70/50°C hőfoklépcsővel ezért a hőleadók felülete változik. A „B” épület hőközpontjába 4 db kondenzációs fali kazánnal biztosítjuk az A,B,C,T épület fűtési célú hőigényét. A kazánok típusa Viessmann Vitodens 200-W, teljesítménye 105kW. A kazánok 4 körös osztó-gyűjtőn keresztül szolgálják ki az épületek fűtési célú hőigényét. (25. kép)

A körök:

  1. kör Távvezeték az A épület felé,285 kW, 2. kör B épület fszt. és tornaterem radiátoros fűtési kör 40 kW, 3. kör B épület 1. és 2. emelet radiátoros fűtési kör 34 kW, 4. kör C épület radiátoros fűtési kör 28 kW, 5. kör tartalék kör DN50.

Radiátoros központi fűtés hőleadói acéllemez lapradiátorok, 11K, 22K kivitelben, 600 és 900 mm-es építési magassággal. A rendszer 70/50 °C hőfoklépcsővel üzemel. (26. kép)

A rendszer hőtágulását 2 db 200 liter űrtartalmú zárt, változó nyomású tágulási tartály biztosítja. A kazánt 1 db biztonsági szeleppel védjük, melynek mérete 6/4”/2”, lefúvatási nyomása 2,5 bar. A keringtetést nedvestengelyű frekvenciaváltós szivattyúk végzik.

A fűtési vezetékhálózat sugaras rendszerű. A fűtési hálózat KanTherm vékony falú, préskötésű, lágyacél rendszer. Radiátorokat az előremenőben termosztatikus szeleppel a visszatérőben pedig előbeállítós sarok csavarzattal kötjük a fűtési hálózatra. Az épület fűtési költségének mérésére körönként 1-1 db hőmennyiségmérőt helyezünk üzembe az osztó-gyűjtőn. A fűtés hatékony szabályzását heti programozású termosztáttal végezzük.

2.2.2. Használati melegvíz (HMV) előállítás és felhasználás rövid ismertetése fejlesztés előtt és után

Meglévő állapot

Központi ellátó rendszer nem üzemel. Jelenleg egyedi, elektromos energiával készül a HMV. A meglévő üzemelő elektromos vízmelegítők: Hajdú FT5 3db, FT10 2db, Hajdú Z120 2db. (27. kép)

Tervezett állapot

Az elektromos vízmelegítők továbbra is megmaradnak.

A HMV rendszer kiegészül megújuló hőtermelővel is. Az épület déli tájolású tetőszerkezetére 1db Vitodens Vitosol 100 SV1A kollektort telepítünk. Az Oventrop Regusol L-130 gyártmányú szolár állomás tartalmazza a működéséhez szükséges szivattyút és biztonsági szerelvényeket. A napkollektor által termelt hővel 1 db Drazice OKC 125 típusú, 125 liter névleges űrtartalmú, 1 db belső hőcserélős HMV tartályt fűtünk / előfűtünk. Az utófűtést 2kW-os elektromos fűtőpatron végzi. A napkollektor rendszert Resol DeltaSol BS+ típusú szolár-optimalizált berendezés vezérli. (28. kép)

2.2.3. Hűtési és szellőzési rendszerek rövid ismertetése fejlesztés előtt és után

Meglévő állapot

Az intézmény jelenleg nem rendelkezik mesterséges szellőztető rendszerrel.

Tervezett állapot

Mesterséges szellőző rendszert építünk ki, 4 db önálló, hővisszanyerő elemes szellőzőgép telepítésével. A rendszer friss levegőjét talajhő hasznosító szondával előmelegítjük. Az épületekben összesen 4 db ATC gyártmányú hővisszanyerő elemet is tartalmazó szellőzőgépet helyezünk el. A szellőző gépek a már előmelegített levegőt a hővisszanyerő elem segítségével – az elszívott levegő hőjét hasznosítva – tovább melegítik. A gépek előtt, áganként 1-1db, utána pedig 2-2db hangcsillapító elemet is beépítünk. A befújó és elszívó elemek beszabályozására légszelepek, az egyes ágvezetékek légmennyiségének beszabályozására pedig pillangó szelepek szolgálnak. Mindegyik helyiség önálló befújást és elszívást kap. (29. kép)

A rendszerek légforgalma készülékenként 1000 m3/h. A levegő mennyisége több fokozatban szabályozható. Az elszívott levegőt a külső falra szerelt esővédő zsalun keresztül dobjuk ki. A befújó légcsatornákat hőszigetelni kell. A rendszer működését heti program szerint üzemelő kapcsoló óra vezérli.

2.2.4. Épületvillamossági rendszerek bemutatása

Meglévő állapot

A 3 fázisú méretlen betáp az udvaron keresztül földbe süllyesztett vezetéken érkezik a „B, C és T” épület földszinti főelosztó szekrényébe. 3db késes biztosító és 3 fázisú fogyasztásmérő után a földszinti és az emeleti biztosító táblákat táplálja meg. A biztosító táblák vegyesen kismegszakítókkal részben régi, olvadó betétes biztosítókkal működnek olvasható felirati táblákkal. Az épületben lévő elektromos hálózat nagy részben eredeti, azokon csak kisebb javításokat végeztek el. Villámvédelmi hálózat épült. (30. kép)

Tervezett állapot

A világítást a meglévő 303 db hagyományos izzó és fénycsöves lámpatest cseréjével tesszük energiatakarékossá. A szükséges fényforrás mennyiségét világítástechnikai méretezéssel állapítjuk meg, így a szükségesnél több fényforrás nem kerül beépítésre. Az összes lámpa egyidejű működtetésének elektromos fogyasztása 22404 W. A tervezett állapotban is 293 db lámpatest üzemel. Tervezett állapotban az összes lámpa egyidejű működtetésének elektromos fogyasztása 19317 W. Az új világítótestek energia igénye a meglévő hálózat terhelését / túlterhelését csökkenti / megszűnteti. (31. kép)

A villamos energia felhasználás tovább csökkentésére, az elektromos fogyasztáshoz, és a rendelkezésre álló területhez méretezett hálózatba visszatápláló napelemes rendszer telepítését terveztük. A tervezett rendszer várható éves kapacitása 24000kWh. A rendszer napelem paneljeit (85 db) a rendelkezésre álló D-i (7,0°) tájolású 36,0°-os tető felületen helyezzük el. A napelemes rendszer telepítéséhez 1 db inverterre van szükség. Az invertert a tetőtéri hőközpontban helyezzük el. A gimnázium mérőóráját ad-vesz mérőre cseréljük. (32.-33. kép)

[1] „Fejlesztés” alatt azt a kiválasztott fejlesztési javaslatot érjük, mely a projekt keretében megvalósul.

[2] „Fejlesztés” alatt azt a kiválasztott fejlesztési javaslatot érjük, mely a projekt keretében megvalósul.

no images were found